Programok a környéken

Dinnyési Várpark és Skanzen

“Nem tudtam mire számítsak, mikor leparkoltam a “vármúzeum” előtt. Azután végül órákat töltöttem ott. A létrehozó Alekszi Zoltán fantasztikus munkát végzett a két egymást követő évben is Guiness rekorder parkban. 

Közel 40, ma már nem látható vár eredeti anyagokból készült makettje őrzi az utókornak a lovagi idők emlékét. 

Bár a részletekbe menő kivitelezés megcsodálása rendszeresen megakasztott, lassan sikerült túljutnom a középkoron, és egy Árpád korabeli faluba kerültem, ahol a mesterségek műhelyei mellett egy szintén a világon egyedülálló fatemplomba jutottam. Ezt követően egy méretében és kialakításában élet-, és történelemhű szekértábor menedéke várt.

Az időutazás végén elgondolkodtam azon, hogy milyen különleges elszántság és tudás kellett egy, az iskolákban sem igen tanított kor hangulatának újjáteremtéséhez, átadásához.” 

 

Programlehetőségek:

A Várpark megálmodója magáénak érzi Brunszvik Teréz szállóigévé lett mondását: „A nevelés teszi az embert, s az ember a hazát”.

A park folyamatos programlehetőséget kínál kicsiknek és nagyoknak: a felnőtteket tárlatvezetéssel, a gyerekeket kihelyezett történelemórával (5-12. osztályig) vagy jelmezes lovagi hétpróbával (óvodásoknak és alsótagozatos iskolásoknak) várjuk.

A foglalkozásokra előzetes bejelentkezés szükséges!

Kapcsolat:
2485 Dinnyés, Kossuth u. 17.

GPS: 47°10’35.6″N 18°33’46.9″E ;   47.176556, 18.563025

Telefon:  (+36 20) 992 4399)  (+36 20) 928 7156

Email: info@varpark.hu

2014-ben nyitotta meg kapuit a látogatók előtt a dinnyési Várpark, a romvárak, a hagyományőrzés és a magyar történelem kedvelőinek nagy örömére.

Az impozáns szabadtéri kiállítás célja az értékmentés és az oktatás. Különlegessége, hogy a parkban ma már csak romokban létező középkori magyar várak kicsinyített eredetijei láthatók, amelyek rekonstrukciós elképzelések alapján készültek el.

A park egyediségét az adja, hogy a történelmi Magyarország várait még sehol nem jelenítették meg eredeti anyagukból elkészített makettként: a kicsinyített várak, akárcsak eredetijük, kőből, fából, téglából, vesszőből és sárból készültek. A park építője, Alekszi Zoltán találta ki és alkotta meg a világon egyedülálló anyaghű makettparkot. A Várpark anyagával az építő 2018-ban és 2019-ben bekerült a Guinness világrekorderek közé.

A várak parkon belüli elhelyezése nem véletlenszerű: a történelmi Magyarország térképét formázó sétányon belül, az eredeti elhelyezkedésüknek megfelelően vannak felépítve (megyényi pontossággal). A várak mellett három nyelven olvasható rövid történetük.

Emellett az összes magyar uralkodó, fejedelem és kormányzó neve és legfontosabb tettei is megtekinthetők a 90 emlékoszlopon.

2019-ben megépült egy Árpád-kori település (skanzen), amelyben egy XI. századi fatemplom rekonstrukció is helyet kapott. A skanzenben megtalálhatóak  a korabeli veremházak, valamint a fontosabb mesterségek (kovács, kőfaragó,halász, fazekas, bőrmíves, nemez készítő) bemutatására szolgáló építmények is.

A fatemplomban a Magyar Oltár van berendezve: balról jobbra Szent István király, Szűz Mária (a Magyarok Nagyboldogasszonya), illetve Szent László király látható, továbbá helyet kapott az összes Árpád-házi szent szobra is.

A fatemplom és a szoborgyűjtemény a világon egyedülálló.

A skanzen mellett egy eredeti méretben rekonstruált, honfoglaláskori szekérvár is található. A szekérvárakat már az ókorban is használták, ezen kívül fontos része volt a huszita hadi taktikáknak is.

A szekérvárat a szekerekbe fogott igavonó állatok segítségével mozgatni is lehetett, amit zászlójelekkel vezényeltek, így támadó fegyverként is jól használható volt.